15, Jul2007

Warholka , 0

Warholka/factory girl (2006) Včera jsem v Palace cinemas shlédla Warholku. Předtím jsem si o filmu nenašla žádný informace, šla jsem prostě na blind a očekávala jsem nějakou slátaninku. O to víc jsem pak byla překvapená, když se před mýma očima začal odehrávat smutný příběh podle skutečné události.

Zárove? to byla asi první publikovaná věc o Andym Warholovi, která ho nevykreslovala v dobrym světle. I tak ale jeho tvorbu dál obdivuju, i když byla na celkem jednoduchý bázi, přinesla do tehdejších let něco novýho.

Edie Sedgwicková odjíždí do New Yorku, kde se setkává s Andy Warholem. Je jí natolik okouzlen, že se zanedlouho v jeho Factory točí vše kolem ní. Každá dívka chce být jako ona a Edie se stává módní ikonou, dokonce získává kontrakt na focení titulní strany pro Vogue. Factory je Andyho ateliér, kde se scházely všechny druhy umělců, podivínů a jiných lidí. Celé dny se tu natáčely filmy, a v noci se tam neskutečně pařilo a drogy samozřejmě nebyly výjimkou.

Edie a Quinn (Sienna Miller a Hayden Christensen)Edie neotevře oči ani láska k folkovému zpěvákovi Quinnovi (v podáni Haydena Christensena), který nemá Andyho v lásce a přesvědčuje Edie o tom že ji Andy jen využívá, což jak z filmu vyplynulo byla pravda, protože jí nikdy za žádný film nezaplatil, až na 50 dolarů, které jí důležitě předal ovázané červenou stužkou.

,,Ve Factory vás brali. Očekávalo se, že se budete odlišovat”, říká hlavní hrdinka Edie Sedgwicková, v podání Sienny Miller. Možná bylo ve Factory odlišných lidí až moc a bylo těžké rozpoznat jejich povahy. Možná byla Edie take příliš mladá a možná naivní. Příběh strhnul bohatou a veselou Edie, která studovala umění na Cambridgi z krásného vrcholu na úplné dno. Svou roli tady sehrály drogy, láska a peníze.

Film je vystavěn jako prolínání samotného příběhu s Edieninými výpovědmi z léčebny drogově závislých. Začáteční scéna příběh nakonec i ukončuje a tak je film příjemně přehledný a lehce pochopitelný.

Už tak celkem mrazivou story umocní dovětek na konci, který nebudu prozrazovat…určitě si na Warholku zajděte .)

 

» Comments

(Komentáře jsou pro tento post uzavřeny.)