24, Jun2009

Jak zvládnout maturitu , 16

Následující zápis obsahuje osobní tipy, které by mohly napomoci k úspěšnému zvládnutí maturitního ročníčku. Všem budoucím generacím přeju hodně štěstí a pevné nervy. Zabalte se do županu, pusťte si na gramofónu vaši oblíbenou desku a pohodlně se usaďte do starého ušáku. Příběh začíná.

Moje příprava na tento náročněj rok začala v srpnu, kdy jsem si jednoho krásného slunečného dne při zatažených roletách hodila na hromadu všechny zdánlivě důležité papíry nastřádané za 7 let gymplu. Pěkně jsem si v nich zaplavala a vyhodnotila co vyhodím a co už pomalu narychtuju někam do šanonu s nálepkou ,,tohle by se možná mohlo hodit ke zpracovávání nějaký otázky”. Získáte tak přehled a když bůh dá, tak i nějaký to místo v šuplíkách či policích :D

příprava – aneb kdy začít a s čím?

Obecně bych mohla napsat, že jsem se zpracováváním otázek začala někdy v půlce září – ale jen do TŘÍ předmětů ze čtyř. Čtvrtý jsem si nechala na druhé pololetí a myslím, že se to stihlo v pohodě. Docela dobře se to prostřídalo. Je ale potřeba říct, že angličtinu jsme zpracovávali už minulý rok (asi 6 témat) a to samé ve francouzštině (asi 4).

Co se týče našeho gymplu, pokud konáte to co po vás profesor vyžaduje (dodržujete harmonogram zkoušení otázek, zpracováváte poctivě to co vám zadají) nemáte problém a hřeje vás pocit že je všechno přesně vypočítaný tak, aby se to stihlo probrat, zpracovat a následně 1x – 2x nanečisto zkusit.

U mě se během prvního pololetí vyskytly určitý resty u francouzštiny, nestíhala jsem prvních asi pět otázek časově udělat. Nechala jsem je u ledu a stanovila si na to jarní prázdniny. Bylo těžký obětovat flákání, ale poctivě jsem každej den udělala aspoň jednu. Tim chci říct, že je dobrý plánovat dopředu a vědět, že záchytnej bod, čili prázdniny, to ještě tak nějak jistí. Ale asi byste to pořád měli mít v hlavě.. protože pokud by se vám jích na ten prázdninový týden mělo nahromadit třeba dvacet, tak vás opravdu lituju :D

Podle mě byste ale už o svaťáku měli mít zpracovaný všechno, prtože neni nic otravnějšího než chtít se něco naučit, ale nemít to zpracovaný na jeden pramen a nemít z toho resumé. Osobně když mám část otázky v učebnici, část někde v sešitě a část nevimkde.. pořádně nic neumim. A když vezmeme v potaz, že otázku z literatury jsem kolikrát psala i 4 hodiny, tak strávit Svaťák jen zpracováváním by vám asi moc nedalo. Je lepší ležet v posteli a pročítat si už hotový věci.

K otázkam jsem si ještě zařazovala papírky s poznámkama, na co se při zkoušení daný profesor  ptal a měla jsem tam i poznamenaný, co mi případně vypadlo, nebo co jsem nevěděla. Před maturitou si to můžete projet a zaměřit se právě na tyhle problémový věci.

nepijte redbully abyste zůstali vzhůru

Je to celkem jednoduché, pomůže vám to -  neusnete a budete výkonní třeba do dvou do rána. Ale pak, když se  v šest ráno probudíte a máte jít do školy napsat si to, kvůli čemu celá tahle anabáze proběhla, budete docela mimo. Redbull je v tomhle spravedlivej.. co si prodloužíš do noci, tak přesně to budeš někdy potřebovat dospat a tělo, žádající další energii si o to nevybíravě řekne.

Doporučuju spíš udělat si mísu s ovocem, ananas, pomeranč a kivi. Má to podobnej efekt, ale bez těch následků :))

vejška?

Pokud se vejšek nebojíte, můžete začít třeba jako já, někdy na začátku února (protože na většině škol byla uzávěrka pro podávání přihlášek 28.2.). Neměla jsem žádnou představu a tak jsem jednoho dne prostě zasedla k pc a našla si pár škol který by mě asi tak zajímaly. Vypsala jsem si je na papír, pod každou fakultu+obor a pár poznámek co vyžadujou. Procesu vyplňování přihlášek jsem se celkem bála, ale v dnešní době, kdy na většině škol můžete vyplňovat elektronický formulář to jde jak po másle. Nemusítě běhat někde po poštách, stačí si vyžádat od své banky elektronický podpis. Akorát to není úplně levná záležitost, počítejte s částkou 500,-/jedna fakulta. Když jste nerozhodní netalentovaní a nezakotvení jako já, může vám to hodit kolem 2500 :))

ples, aneb aby toho nebylo málo :)

Tak tady vám asi moc příkladem nebudu. V září (!) jsem nechápavě poslouchala holky jak si povídaj o tom, jaký má která koupený/pučený šaty, na maturák, kterej je v březnu (!). Myslela jsem si svý a to, že to neskutečně hrotěj a neřešila to. Kdybych mohla vrátit čas, hrotila bych to taky. I přesto, že to nakonec jen díky náhodě dobře dopadlo, příště bych na to začala myslet dřív. Když jsem totiž 14 dní před plesem (!) přišla do půjčovny šatů a sdělila jim datum na který je chci, žena otevřela diář a lehce vyjekla. Když jsem do něj nahlédla, pochopila jsem.. celá stránka 7. března byla popsaná objednávkami a mě bylo jasný, že tohle neklapne. Žena řekla, že některý holky si to tam chodily zamlouvat už rok předem. A mě tedy nezbylo, než hledat dál. Takže si vemte ponaučení a zařiďte si to v nějakym inteligentnim čase. Pokud bych měla doporučit salon, byla by to Příbram a salon Nela. Moc příjemná obsluha a milé jednání, o cenách ani nemluvim (půjčovné 1800/pátek až pondělí). Účes jsem taky řešila na poslední chvíli, ale den plesu je docela nabitej a tak se mi nechtělo do Prahy. Byla jsem normálně tady na Mníšku (objednávala jsem asi týden předem) a musim říct že jsem měla docela obavy. Moc tomu nepřidalo ani to, že žena nemohla jindy než v osm hodin ráno, což při vidině toho, že ples začíná v osm večer taky nebylo úplně nejlepší. Ale taky mi nezbyde než chválit, protože přesně to, co jsem přinesla na obrázku mi pani udělala a řekla bych že možná ještě hezčí. Skvěle to zatužila tak, že se účes opravdu až do večera a ani během něj nehnul. Kdybych mohla, dám jedničku s hvězdičkou :) Pokud chcete do vlasů nějaký vychytávky, je na vás, abyste si je donesli. Je teda dobrý mít představu a najít si na netu pár obrázků. Ty blbosti najdete zcela nečekaně v Pink, včetně korunky :D Za tu tam chtěli 399,-.  Za účes v kadeřnictví jsem platila 400 Kčs.

maturitní sloh

Co k tomu říct .. podle mě se na něj nedá připravit. Jediné, co jsem udělala bylo to, že jsem si den předtím sepsala charakteristiky jednotlivých útvarů (převážně z wikipedie) na počítači, vytiskla a asi třikrát si to přečetla. Pak je to prostě na tom, co vám padne za témata. Byla jsem přesvědčená, že budu psát subjektivně zabarvený popis, ale nesedlo mi téma, tak jsem psala fejeton. Když jsem se rozmýšlela mezi popisem a fejetonem, zkusila jsem si na papír ke každému napsat body (myšlenky) o čem asi tak budu psát, což mi hodně pomohlo v rozhodování. Popsala jsem 4 a čtvrt stránky, ve slovním hodnocení jsem měla, že úvod mohl být kratší, takže na to u fejetonu pozor.

svaťák

Ten jsem popisovala pár zápisů zpátky. Říkala jsem si, že vám sem napíšu nějaký triky jak se přinutit efektivně učit :)) ale něco takového podle mě asi prostě neexistuje. Mě donutil stres z blížící se maturity, můj výkon se díky němu zvýšil asi o 40%. Možná je lepší si učení na svaťák rozplánovat. Já jsem to ale neudělala, protože se znám – kdybych něco nedodržela, okamžitě bych se vynervovala, což by vyvrcholilo v sezení na zemi a zoufalý pláč :D No co se nějakých tipů týče, během celého roku jsem měla na stěně nalepené dva prázdné ,,slajdy”, do kterých jsem si dle potřeby dávala to, co jsem si za boha nemohla zapamatovat. Tato konstrukce byla strategicky umístěná vedle postele, tudíž výsledný efekt měl být asi takový: když jako obvykle ležíte na posteli a koukáte do blba (popřípadě vás zachvacuje stres a sebelítost), teď ve svém zorném poli vidíte slajd s problematickou látkou. Nevědomky si ho pročítáte (bez nutnosti něco držet v rukou, což za normálních okolností symbolizuje klasické učení, které vaše tělo momentálně odmítá) a látka se vám vštěpuje do paměti.

den D – maturita

Hodně lidí říkalo, že z člověka opadne stres hned jakmile dorazí do školy a pozdraví se s ostatními. Já tohle bohužel potrvdit nemůžu, ale je fakt, že se to v průběhu dne zlepšuje. Další rada, kterou jsem často slýchávala zněla:  ,,Hlavně hodně čokolády.”.. ale skoro celá naše čtveřice nebyla schopná během dne nic pozřít. Takže doporučim hlavně hodně pití a žvejkačky :D A hlavně si nezapomeňte vzít hodinky – na potítku je to docela neocenitelná věc.

Tags:

 

» Comments (16)

 1. Ježiš ježiš ježiš!! :D Takovýho poctivýho a pracovitýho jedince jsem snad neviděla ještě :) Závidím ti to asi :) A ten design krásnej jako vždy <3 :)

  » reagovat

 2. Maturant 2008/0924 Jun 2009 16:11

  chybí mi tam poděkování mé osobě za obětavost v tomto období:D

  » reagovat

 3. wow, akože ten design som už nečakala asi nikdy XDDDD je kraaasny:)

  » reagovat

 4. Hel: děkuju :)) U nás ve třídě byly ale ještě 100x snaživější typy..:D

  Maturant: no nevim!

  Mary: no po dvou letech co tady byl ten starý jsem si řikala, že by to asi i chtělo no :D děkuju*

  » reagovat

 5. Nemohu, ale opravdu nemohu… nemohu uvěřit. až toto rozdejchám tak okomentuji lépe.

  » reagovat

 6. Helenko: jak jako vždy? si pamatuješ ještě nějaký jiný než byl ten předtim? XDDDDDDDD

  » reagovat

 7. nechte mě bejt :DDD tak tu byl dva roky no…:DD

  » reagovat

 8. já nevim no. jsem se byl kouknout u maturit letos a přišlo mi to všechno tak strašně komický… a teď si tady přečtu, že se tahle blonďatá žena začala učit v půlce září.

  no dóprdele.

  fuj redbull

  » reagovat

 9. ivo asi záleží jak kde no.. u mě je ještě dost jiných faktorů, přišlo mi že v naší tříde vládla psychóza a strach obecně a u nás ještě byla taková extrémní soutěživost a důraz na dobrý výsledky.

  Nikdy jsem maturitu předtim nedělala :D a i když jsem se byla minulej rok dívat, tak stejně jsem z toho měla respekt.

  ale myslim si že když to chceš prostě nějak dát, tak to dáš i když se začneš učit někdy v květnu :)

  a ještě jsem vlastně chtěla dodat, že v půlce září jsem se nazačala určit dobrovolně, ale začly se po nás chtít každý týden dvě otázky z literatury a každý týden zkoušení z nich. a takhle postupně e všech předmětech.

  » reagovat

 10. Tak já nevím, já jsem poslední rok dávala celkem pozor ve škole, jinak na maturitu jsem se učila asi 3-4 dny, a myslím, že za 6 není tak špatný. Ale bylo mi to úplně jedno, hlavně to dát :)

  » reagovat

 11. Nás kdyby nenutili tak to u mě taky asi vypadá jinak no :) ale zas nejsem ten typ, že když zkouší z otázek během roku tak si nechám dát pětku.. to se to fakt radši naučim.

  » reagovat

 12. šok musim říct…zaprvý změna layoutu (jakože jinej nepamatuju) a zadruhý jsem zase v odkazech :D

  A docela mě u toho zápisku zamrzelo, že už nejsem maturant!

  » reagovat

 13. ja nahodou pamatuju i ty drivejsi layouty :D ale jinak k ty maturite, s nama taky opakovali otazky skoro celej rok a jinak sem se na to celkem vyprdla, dokonce i o svataku a bylo to v klidu, ale ono to fakt zalezi jak kde… u nas ve tride se to nehrotilo vubec a nas gympl… no to nepotrebuje definici, to je proste chlivek, takze u nas asi tak :)

  » reagovat

 14. Já za VŠ utratila 3 000 za přihlášky. Chodila jsem i na přípravný kurzy a musím říct, že byly na nic, nejlepší je koupit si testové otázky, když je daná fakulta vydává a učit se z nich.

  » reagovat

 15. [...] mé nekonečné neaktivity kápne pro vás, je post o tipech pro psaní bakalářky, podobný tomu o maturitě nebo o svaťáku, který můžete tady na streetu brzo [...]

 16. [...] na to. Na druhou stranu mi ale pár mých čtenářů děkovalo za příspěvky s podtituly Jak zvládnout maturitu, Jak probíhala maturita a Jak probíhal svaťák a já tedy cítím jako svou občanskou povinnost [...]

Say something!