07, Feb2011

Everybody knows, but nobody really knows. , 25

ÚCHYL.. si řadí knihy v polici podle barvy jejich obalu. Úchyl je schopný porovnávat dva téměř identické odstíny a nakonec je několikrát po sobě nejistě prohodit. Úchyl nesnese dekorace, vytvářející zdání chaosu a nesymetrie. Úchyl svým způsobem nemůže dýchat, pokud je obklopen příliš mnoha věcmi. Proto se úchylovi periodicky stává, že nadšeně v oddělení dekorací nakoupí několik věcí, které ,,shání už roky a konečně je objevil ve správné barvě, nepřeplácanosti a velikosti”, doma je radostně okamžitě rozmístí po pokoji, přičemž už hodinu poté, co neustále kontrolně posuzoval správnost  jejich umístění a kompatibilitu s okolními věcmi, ví, že narušily pracně dosahovanou jednoduchost a že je pravděpodobně schová do skříně, protože kdykoliv po nich střihne svým třetím okem, vždycky mu v hlavě naskočí věta ,,všechno dává smysl, až na tu novou věc”. Úchyl musí přestat kumulovat nepotřebné.

Úchyl zažil jeden z nejhorších měsíců svého studentského života. Byl to tak strašný měsíc, že i přestože pravidelní čtenáři vědí, že úchyl trpí jistou zvrácenou patologickou láskou ke všemu, co se týká školy, měl úchyl několikrát chuť se na všechno vykašlat, skončit a jít si hledat zaměstnání. Úchyl si naplánoval, jak se na horách svědomitě naučí na nadcházející zkoušku. Měl vytištěné materiály, vytvořil si učební plán a hned první den si začal dělat výpisky z knihy a byl si jistý, že všechno stihne. Úchyl ale nepočítal s tím, že jeho osud má (jako vždy) jiné plány, takže byl úchyl druhý den obdařen nejpekelnější chřipkou, kterou za poslední dva roky pamatuje. Mezi horečkami se sice snažil nalistovat nějakou tu stránku s čekající látkou, ovšem při čtení vnímal cca každé třetí slovo a věty nedávaly nějaký závratný smysl. Nebyl by to úchyl, kdyby takto krásně nepotěšil svého ustaraného rodiče, který za umírajícího úchyla (který se na horách postavil na svah jen první zmiňovaný den), musel platit ubytování a dokonce i 5denní permici, kterou si úchyl samozřejmě stačil první den aktivovat a následně muset odjet o den dřív, než bylo plánováno – mít úchyla za dceru se tedy skutečně vyplatí.

Zbytek zkouškového se nesl ve znamení doznívající nemoci (úchyl z nevysvětlitelných důvodů chrchlá ještě měsíc poté) a dalších učebních hrůz. Jednou úchyl jel do školy, pouze v roli opory při zkoušce, sám tedy neměl důvod ke stresu. Ovšem začínající extrémní level šílenství, do kterého úchyl stačil za několik týdnů zkouškového pokročit, zřejmě způsobil, že pouhý vstup do budovy školy v něm vyvolal neuvěřitelný příliv nervozity. Úchyl tedy seděl na chodbě, byl sice zkouškově nedotknutelný ale i přesto byl nervóznější než všichni čekající na zkoušku dohromady. Pokud by některý ze čtenářů měl jakoukoliv teorii, která byl úchylovy nesmyslné stavy úzkosti vysvětlovala, nechť ji okamžitě napíše do komentářů.

Já, nejlepší dárek k svátku ever (náhrdelník) a mé domácí pracovní prostředí, které mě ve svých různých obměnách obklopovalo téměř měsíc v kuse

Jiného dne se úchyl opět dostavil do školy, tentokrát skutečně psát test. Test, o kterém kolovala spousta legend – test, který je údajně opravován podle aktuální nálady opravovatele, test, v němž pokud nemáte slovo od slova věty ze skript, máte nula bodů .. zkrátka úchyl s každou další pověstí notně bledl v obličeji a hodinu před testem se snažil zachovat klid a zahřívat mrtvolně ledové ruce, které mu paní nervozita vždy nadělí. Naproti úchylovi se usadila sympatická dvojice, jejíž členové se dali do hovoru. Úchyl obyčejně nemá ve zvyku odposlouchávat ostatní, ale během chvíle vypozoroval, že tato dvojice míří na stejný test. Oba dělají předmět podruhé a padaly mezi nimi věty jako například ,,No, jsem tam měla všechno u toho napsaný a prostě mi to škrtnul a nula!! Jsem se učila fakt hodně, u všeho jsem něco měla a pak mi dá 10 ze 40ti bodů?! Pak teda souhlasil, že mě přezkouší ústně – tam jsem šla nadrcená jako blázen!! A dusil mě tam hodinu a pak mi to stejně nedal!”

Úchyl se snažil skrývat své vytřeštěné oči a ruce mu samou zimou skoro odpadly. Jak se úchyl v tu chvíli cítil, nelze popsat slušnými slovy. Při testu úchyl samozřejmě zmatkoval, začal vypisovacími otázkami, slova ze skript mu z hlavy v tu chvíli někdo ukradl, i přesto, že ještě včera večer je plynule odříkával. Úchyl moc nestíhal a v početní části už musel jet na první dobrou. Zbylo mu asi 5 minut před skončením limitu, byl přesvědčen, že rozepisovací otázky nemohou díky jeho roztěkanosti dávat žádný logický smysl a tak se bál, si je po sobě přečíst. Výsledkem tedy byla deziluze, úchyl se modlil  aby splnil povinné minimum. Když mu za týden přišly výsledky, úchylovi došlo, že pověsti zřejmě byly dílem těch neprávem ublížených. A tak si z toho vzal ponaučení – úchyle, příště se na ostatní vykašli.

Fresh start do každého nového učebního dne a cosy vanilla evenings opět se školou v patách.

A tak dny plynuly a úchylovi začalo připadat vše, co viděl na facebooku, plurku, blogu ostatních a občas i v reálném světě, víc než úchylné a proto nemohl samou úchylností psát. I dnes je mu z tohoto všeho notně nevolno, ale už se ve většině případů umí dívat s nadhledem. Berte tyto řádky, jako úchylův pokus postavit se opět falešnosti dnešního světa a jako součást boje začít zase psát své ironické články.

Tags:

 

» Comments (25)

 1. zklamala me substituce

  » reagovat

  Pavle, příště čekám propracovanější program našeho PR, než to, co jsi mi předkládal včera a žádná substituce nebude potřeba!

  » reagovat

 2. Havránek-Tarzánek07 Feb 2011 20:17

  Ten úchyl jsi Ty, Carrie/Wettyz/Bytesize/Lucz?

  » reagovat

  ne, Paul Young havránku!

  » reagovat

 3. miluju tvoje posty o škole, protože ty to máš vždycky tak zorganizovaný a jsi tak hustá, že mě to vždycky donutí jít se taky učit :) a k úchylovi – myslim, že zas takovej úchyl to neni :)

  » reagovat

  Jee děkuju* já sama mám nejradši u ostatích hlavně fotky sešitů, školních potřeb a pracovních ploch.. nějaký fashion kreace mě třeba vůbec nezajímaj, ale tohle jo :DD

  » reagovat

  marilyn

  jooo, to já taky :)

  » reagovat

 4. mám na tu školu úplně stejnej názor jako marylin..a ještě ty fotky, ten pořádek tam <3 dofuám, že budeš psát častěji zas :)

  » reagovat

  ten pořádek je vždycky jen prvních pár desítek minut, pak už odhazuju zvýrazňovače zlostně kolem sebe a papíry se kupí v chaos :D psát častěji se pokusím, ale znám se, bohužel :)) já vím, že už jsem ti to psala před pár měsící, ale pak se mi rozběhla škola a nějak jsem přestala pořádně internet vnímat – ráda bych měla přístup ke tvému blogu, napiš kdyžtak, co pro to můžu udělat :))

  » reagovat

  stačí když mi dáš e-mail a já ti hned pošlu přístup :))

  » reagovat

 5. nečekala jsem, že se vrátíš dřív než vlaštovky vůbec, tak jsem trošku v rozpacích!

  » reagovat

  snad rozpaky překonáš! .))

  » reagovat

 6. To, co máš na řetízku je boží <3 viděla jsem to jednou jako tetování vzadu na krku, ale na to bych neměla :D Tohle je skvělej nápad. Miluju taky všechno do puntíku zorganizovaný a uklizený, co se týká věcí jako škola nebo práce, takže soucítím úplně.

  » reagovat

  Já to právě taky viděla jako to tetování a pak mě jednou napadlo z toho nechat vyrobit tohle a pár dní zpátky jsem to taky viděla na něčím tričku :)) na tetování bych to taky neviděla ale :D já ti musím jít pochválit ty šanony vlastne!* to organizování je hrozná věc.. mám takhle roztřízený úplně všechno, až mě to někdy děsí :D

  » reagovat

 7. Anonymous 06 je cassidy, jen je nějak zvyklá mít předvyplněnej nick a web :D

  » reagovat

 8. Ten. Náhrdelník.

  Jinak to mi teda vůbec nevyhovuje číst od tebe jeden zápis za půl roku, protože mezi minulym a tim novym vždycky uplyne taková doba, že se mohlo stát úplně cokoliv a vlastně to už ani nemusíš bejt ty. Jako co já vim co s tebou je celou tu dobu. Měli jsme ve školce takovou holku která tam chodila jednou za pololetí, protože bydlela někde jinde a nikdo jí neznal a nikdo si s ní nehrál. Tak to jseš přesně ty. Pak prostě jednou přišla na karneval a šla za vodníka.

  » reagovat

  Mně možná i trošku vyhovuje, že si se mnou nikdo nehraje, když vidím jak to občas dopadá, když si ostatní hrajou. Ta holka to možná dělala ve školce, já toto provozovala celé osmileté gymnázium! Aspoň ti ale nezevšedním, jednou za půl roku, to je taková zdravá dávka mě a žumpy.

  » reagovat

 9. zkus správně dýchat.. nádech nosem, výdech může bejt taky, měl by bejt ale dvakrát delší než nádech.. nemělo by to bejt slyšet a měla by si cejtit jak se ti postupně plíce plněj vzduchem a naopak jak se vyprazdňujou a pomocí bránice vytlačuješ poslední zbytky a tak dokola, když se na to budeš soustředit a pozorovat dech tak tě to odvede od jinejch myšlenek a navíc tě to naplní kyslíkem.. správná technika se dá najít na netu nebo v chytrejch knihách..

  » reagovat

  carrie

  To příště vyzkouším, děkuju :) snad se mi podaři soustředit se na dech a ne na srdce, bušící šílenou rychlostí :)

  » reagovat

 10. Úplně, ale úplně tě chápu, však ty víš :-*

  /head a body je MEGA NEJLEPSI :)

  » reagovat

  carrie

  To jsem ráda, že mě chápeš a snažíš se mě vždycky uklidnit, že nejsem blázen :))

  » reagovat

 11. Úchyl. :DDD

  » reagovat

  carrie

  úchyl všech úchylů :))

  » reagovat

 12. Ahoj, prosimtě můžu se tě zeptat, kde jsi sehnala ten náhrdelník??:)

  » reagovat

  carrie

  Ahoj, nechala jsem si to vyrobit “na zakázku” na jitrnice.org, ale teď už tam tu možnost nechat si vyrobit vlastní návrh nějak nevidím.

  » reagovat

Say something!