30, Jan2014

Na Erasmus do Paříže! , 14

Úvodem musím napsat, že se konečně potvrdila jedna z mých experimentálních tezí, že “Být šprtem se vyplatí.” Kromě šílené dřiny, kterou vás ty roky budou stát, zatímco vaši spolužáci kalí, střídají partnery a místo Fuzzy logiky řeší jestli si koupit tuhle sukni s flitry, nebo ještě horší sukni s flitry a posměšných poznámek typu “neměla bys to tak hrotit”, se totiž ve finále opravdu můžete dostat na celkem zajímavou cestu plnou duhy a fialových drahokamů, které konečně můžete začít sbírat jako drak Spyro.

Studovat na VŠE  má spoustu pozitiv. Samozřejmě také i pár negativ, která jsem na vlastní kůži pocítila zejména při výběrovém řízení na Erasmus. Tady totiž na vlastní oči vidíte natřískanou aulu zájemců o vyjetí na semestr do zahraničí. Vidíte neuvěřitelnou konkurenci. Doma pak v “brožuře možností studia v zahraničí” hledáte Paříž a s hrůzou zjišťujete, že do Paříže má možnost se dostat pouze jeden jediný student z celé školy. Docela výzva a sázka všeho na jednoho koně :D

Vyplňování přihlášky nakonec probíhalo v šíleném časovém presu ve zkouškovém, cca ve 23:00, v poslední možný den jejího odeslání. Následoval test všeobecného ekonomického a kulturního přehledu – přírustky HDP ve všech možných zemích EU za uplynulý rok, zadlužení USA, kde je walled city?, kolik dostala ČR z fondů EU? premiérka Austrálie?.. atd. atd. .. opravdu něco pro studenta informatiky :D Dále se přičítaly body za průměr (= průměr za celé dosavadní studium), body za certifikáty/školní jazykové zkoušky, body za ztvárnění role buddyho pro zahraniční studenty (můj den s Američanem by asi stál za samostatný blog :D) a body za odstudované předměty v cizím jazyce. V tu chvíli mi do maxima chybělo cca 15 bodů (hlavně díky testu), takže Paříž jsem bohužel brala za uzavřenou kapitolu.

U ústního pohovoru v angličtině jsem měla štěstí na komisi, která byla velmi přátelská a nepokládala zákeřné otázky typu “nejvyšší hora Burgundska” :D, takže jsem dostala téměř plný počet. Pak už se děla vůle boží, která zapříčinila, že se mi nějakým zázrakem podařilo vyhrát to jedno jediné místo v Paříži.

První emoce – obrovská radost. Sekundární emoce – šílený šok. Terciální emoce – deziluze – po příjezdu do Paříže jsme s ostatními exchange studenty měli diskutovat o tom, jaké byly podmínky našeho vyslání do jiné země. Kanaďanka s vytřeštěnýma očima vyslechla stádia výběrového řízení na VŠE a jejich výběrové řízení shrnula slovy: “My jsme se tak nějak jenom přihlásili, že sem chceme a teď jsme tady, nó..” (pozn. redakce: z jejich unevrzity vyjelo do této pařížské školy celkem 9 studentů).

Dneska jsem tu přesně 14 dní!


S Ludvou! :D

Tags:

 

» Comments (14)

 1. Super! Tak at se ti daří a budou další články, s’il vous plaît? :)

  » reagovat

  carrie

  Děkuju :) Určitě budou, sûrement!

  » reagovat

 2. ty jo, husty, ale na plurku bychom ti vsichni verili, ze to das!

  » reagovat

  carrie

  No, toho si vážim, ale celkově to pořád vidím jako největší haluz :D tudíž ani já sama stále ještě nevěřím!

  » reagovat

 3. no a jak se ti tam libi, to nebude?? :D jinak jsi proste dobra…jedno jediny misto za celou skolu, to je fakt bozi :-)

  » reagovat

  carrie

  Bude taky! Mám za sebou ty nejhorší počáteční stavy, tak jsem schopná už o tom i psát :D Děkuji moc za pochvalu*

  » reagovat

 4. wohoooo novej clanek, to je neco! tak to ti gratuluju, ja podporuju lidi, co se snazej v zivote neco dokazat, jen tak dal :) tesim se na dalsi clanky a zazitky :)

  » reagovat

  carrie

  Děkuju moc, doufám, že mě to celé někam posune :)

  » reagovat

 5. Carrie napsala blog !!!!! Jsi šikovná! Na jak dlouho tam jsi?

  » reagovat

  carrie

  Děkuju moc!* Měla bych se vrátit 29. dubna :)

  » reagovat

 6. <3

  » reagovat

  carrie

  aww! *

  » reagovat

 7. ahoj Carrie, Tvůj blog jsem objevil nedávno když jsem zadal do googlu jak psát bakalářskou práci :-D

  no uvědomil jsem si, že prostě musím začít :-D

  takže mi to svým způsobem pomohlo, tak Ti chci poděkovat a přeji hodně štěstí in France.

  p.s. Tu es très belle

  » reagovat

  carrie

  Ahoj Radku,

  moc děkuju za milý komentář! Bakalářku určitě zvládneš, kdyžtak pak dej vědět, jak jsi na to šel ty :)

  » reagovat

Say something!